Laboratory of Cancer Biology

Popularisation (in Czech)

Popularizace

Myelodysplastic Syndrome News
L. Čermák, Nikol Baloghová, Tomáš Liďák: Inhibitory proteazomového systému v léčbě MDS
 [pdf]

Ubikvitin-proteazomový systém (UPS) je komplexní buněčný mechanismus, kterým buňky odstraňují nepotřebné a poškozené proteiny (1, 2). Tento mechanismus se účastní téměř všech vývojových a homeostatických procesů a je nezbytný zejména pro dynamické a cyklické procesy, jako je buněčná odpověď na stres, buněčný cyklus či imunitní odpověď.

Lidové noviny – Česká pozice
L. Čermák: Změnou genů do doby Frankensteinů
 [pdf]

Nikdo nezná opravdový potenciál metody CRISPR. Její použití ve výzkumu je revoluční, v medicíně však velkou neznámou. Pozměnit pár genů v Petriho misce je jako vylézt na Říp. Vyléčit člověka s cystickou fibrózou je let na Mars. Každý lék je třeba dopravit na místo určení a minimalizovat jeho vedlejší účinky. Na tom, aby se to povedlo, pracují tisíce laboratoří, a to ani nevíme, co se děje mimo obrazovky.

Rozhovor vikend.ihned.cz
L. Čermák: Poznal jsem, jak těžké je “rybařit” ve špičkové laboratoři v New Yorku
 [www]

Zkoumat lidské buňky je jako lovit ryby. “Vezmeme bílkovinu, napíchneme ji na háček, hodíme do rybníka a čekáme, co se chytí. Může to být štika, ale taky čudla nebo starý hrnec,” říká úspěšný vědec.

Lidové noviny – Česká pozice
L. Čermák: Jak zpomalit stárnutí
[pdf | www]

Většina z nás touží po co nejdelším zdravém životě. Stárnutí je však spojeno se zvýšenou četností řady chorob. Osmdesátiletý člověk má 40krát větší šanci, že dostane rakovinu, a 600krát, že Alzheimerovu chorobu. Je stárnutí rizikový faktor těchto chorob? Není stárnutí také jedna komplexní choroba?