Celkem 13 firem chce postavit špičkové vědecké centrum BIOCEV

22. 3. 2013 IMG v médiích

Celkem 13 firem chce postavit špičkové vědecké centrum Biocev


Praha – Celkem 13 firem má zájem postavit areál špičkového vědeckého centra BIOCEV ve Vestci u Prahy. Výběrové řízení na zhotovitele bylo dvoukolové, hlavním kritériem tendru je cena. Předpokládaná částka na stavbu činí zhruba jednu miliardu korun, vítěznou firmu budeme znát za několik týdnů, řekla dnes ČTK mluvčí BIOCEV Petra Roubíčková. Stavět by se mělo začít letos počátkem června.

Celkový rozpočet na projekt BIOCEV dosahuje 2,35 miliardy korun, které jdou z fondů Evropské unie. Do konce roku 2014 by měl být areál postaven a otevřít by se měl o rok později. Vědci se v BIOCEVu budou zabývat vývojem nových léčiv, zlepšením diagnostiky chorob, vývojem tkání pro poškozené orgány nebo vývojem přírodních antibiotik.

Kolik bude stát samotná stavba, je zatím otázkou. „Situace je ale mimořádně příznivá, protože je nouze o takovéto projekty,“ řekl v rozhovoru pro ČTK předseda Rady BIOCEVu Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd.

Odhaduje sice, že nabídka firem může sumu z dotace i přesáhnout, v tomto případě však prý může vedení BIOCEVu počítat s finanční pomocí od Akademie věd a Univerzity Karlovy, která je hlavním partnerem. „Ty by případně dodaly chybějící peníze,“ řekl Hořejší, „skutečně ale věříme, že ‚vysoutěžíme‘ velmi dobrou cenu“.

Vedení projektu podle Hořejšího počítá i s rezervou pro rok 2015, aby se vědci po nastěhování do nové budovy mohli na pracovišti zabydlet. Velkým přínosem bude podle něj i fakt, že se na výzkumných projektech už začne pracovat v předstihu. Roční náklady na provoz budou podle Hořejšího činit asi půl miliardy korun.

BIOCEV bude mít pět výzkumných programů. Vědci získali výjimku a mohou bádat v předstihu na pražských pracovištích. Jeden z programů se už rozjel loni v srpnu. Pracují v něm badatelé mimo jiné z Německa, Austrálie, Portugalska. Čtyři zbývající výzkumné projekty začnou fungovat od července letošního roku. „Já jsem skutečně velice optimistický a myslím, že by to mělo dopadnout velmi dobře,“ věří Hořejší.

V centru BIOCEV má působit 54 výzkumných týmů, které budou využívat například i superrezoluční mikroskopy v hodnotě asi 50 milionů korun. Vedení BIOCEVu chce nalákat do mezinárodní vědecké rady centra uznávané vědce, i třeba nositele Nobelovy ceny. Podle České pozice se nabízejí například Louis J. Ignarro nebo Ferid Murad, kteří dostali Nobelovu cenu za lékařství v roce 1998 a jsou čestnými doktory Univerzity Karlovy. Uvažovalo se i o Solomonu H. Snyderovi, zahraničním členovi České lékařské akademie, který v Ústavu molekulární genetiky také přednášel.

BIOCEV je jedním ze šesti velkých vědeckých projektů, takzvaných center excelence, s celkovým rozpočtem 21 miliard korun. Patří mezi ně ještě třeba superlaser ELI, který má za sedm miliard vyrůst v v Dolních Břežanech u Prahy.

Zdroj: ČTK

 

Původní článek na vz24.cz nebo také v pdf verzi.

Sdílet tento příspěvek