Popularizace

Video

Video IMG

18. 4. 2023

D. Staněk: „Jak buňky čtou?“

Rozhovor Aktuálně.cz

21. 7. 2020

J. Hejnar: Vyšlechtil geneticky upravenou slepici: Zora odolá viru, je to unikátní

Věda na Doma – Cyklus přednášek AV ČR

9. 4. 2020

M. Mrkáček, J. Pačes – Přednáška o DNA, RNA a detekci koronaviru (aneb od banánu k viru)

Česká věda – Cyklus AV ČR

22. 11. 2019

Z. Trachtulec: Co s námi bude? Mužská neplodnost

Video IMG

18. 9. 2019

Databáze Zebrafish – Rybky Dánio pruhované

Videorozhovor iDNES

18. 8. 2019

P. Svoboda: Geneticky modifikovaní kozlové planetu neovládnou

Rozhovor v DVTV

6. 12. 2018

P. Svoboda – Vědec stvořil geneticky upravené děti.
Nejsou to žádní Frankensteinové

Video IMG

26. 4. 2016

Jeden den na Ústavu molekulární genetiky


Audio

Jak to vidí… – Český rozhlas Dvojka

26. 3. 2024

Rozhovor s molekulárním genetikem Janem Pačesem z Akademie věd České republiky o nárůstu infekčních onemocnění, které byly považovány za vymýcené. Diskutuje se o návratu černého kašle a jeho možných příčinách, včetně poklesu vakcinace a rostoucí rezistence na antibiotika.

Laboratoř – Český rozhlas Plus

10. 2. 2024

Rozhovor s Václavem Veverkou a Janem Pačesem se zaměřuje na pozorování „buněčných dálnic“ prostřednictvím mikroskopu. Díky kryoelektronové mikroskopii získali vědci detailní pohled na formování mikrotubulů, což je zásadní pro porozumění jejich fungování.

Olinium – Podcast

12. 3. 2022

Rozhovor Olgy Ryparové s Petrem Svobodou o vědecké etice, falzifikaci výsledků a etických komisích na vědeckých institucích.

Věda na dosah – Podcast AV ČR

16. 2. 2021

Rozhovor s imunologem Václavem Hořejším o tom, proč a jak může Covid-19 zaútočit i na imunitní systém dosud zdravého mladého člověka.


Články

Vesmír

4. 3. 2024

Minimální genom: Výprava k hranicím života

Zkoumáme-li podstatu života, nutně se dostaneme k problému, kde leží hranice mezi živým a neživým. Jaká je nejjednodušší entita, o které můžeme spolehlivě říci, že je živá? Kolik genů jí stačí k přežití? Na tyto a podobné otázky dokážou nejlépe odpovědět bioinformatické a molekulárněgenetické metody, ve kterých se hlavním objektem výzkumu stává genetická informace zapsaná v molekulách DNA.

pdf

Vesmír

31. 10. 2022

Cytolinkery ve zdraví a nemoci

Již v roce 1903 formuloval ruský biolog Nikolaj Konstantinovič Kolcov (1872–1940) koncept cytoskeletu, „buněčné kostry“, která je odpovědná za buněčné tvary. Teprve nyní ale vychází najevo, jak důležité jsou pro integritu tkání vazebné proteiny, tzv. cytolinkery. Mutace v genech kódujících tyto proteiny mohou vést k rozvoji onemocnění asociovaných s křehkostí tkání. Dobře prostudovanými případy jsou tzv. plectinopathie, multisystémové poruchy spojené s tvorbou půchýřů a svalovými dystrofiemi.

pdf

ČT24

3. 5. 2022

Jak se rakovinné buňky brání ozařování

Mezinárodní tým vědců s českou účastí popsal v žurnálu Science zatím neznámý proces, kterým se rakovinné buňky snaží bránit dopadům radioterapie, tedy ozařování. Zjistil, že jednou z obranných strategií buněk je to, že si samy způsobí další poškození DNA a svůj cyklus pozastaví před začátkem dělení. To jim poskytne čas na opravu vážnějších poškození způsobených radioterapií.

pdf | www | video

Forum – Magazín Univerzity Karlovy

22. 3. 2022

Genetik Pačes: Jsem šťastný, že žiji v dnešní době

„Vše se zlepšuje, česká věda se za posledních třicet let výrazně posunula – otevřeli jsme se světu, máme špičkové vybavení, nové ústavy. Jsem za to moc rád,“ říká v rozhovoru pro UK Forum biochemik a genetik Václav Pačes, který sice většinu profesního života působil na Akademii věd ČR, ale s Univerzitou Karlovou je po celou dobu v těsném kontaktu, vlastně již od dětství.

pdf | www

Starší články

Fotogalerie

IMG na festivalu Týden Vědy a Techniky AV ČR

Expozice Fascinující genom …aneb jak rozsvítit rybu


Projekty

Projekt Bioskop

Laboratoř pro děti CEITEC na Masarykově univerzitě, Petr Svoboda je původním spoluautorem projektu a členem představenstva společnosti Bioskop. IMG vlastní registrovanou ochrannou známku Bioskop a doménu bioskop.cz.

Maskoti Bioskopu