Popularizace

Články


ČT24

3. 5. 2022

Jak se rakovinné buňky brání ozařování

Mezinárodní tým vědců s českou účastí popsal v žurnálu Science zatím neznámý proces, kterým se rakovinné buňky snaží bránit dopadům radioterapie, tedy ozařování. Zjistil, že jednou z obranných strategií buněk je to, že si samy způsobí další poškození DNA a svůj cyklus pozastaví před začátkem dělení. To jim poskytne čas na opravu vážnějších poškození způsobených radioterapií.

pdf | www | video

ZdraveZpravy.cz

25. 2. 2022

Vliv plektinu na tkáň motýlích pacientů

„Naše předchozí studium transgenních myších modelů prokázalo, že plektinové mutace ovlivňují schopnost buněk vytvářet funkční buněčné spoje například v epitelech střevní sliznice nebo jaterních žlučovodů,“ popisuje Martin Gregor.

pdf | www

Forum – Magazín Univerzity Karlovy

22. 3. 2022

Genetik Pačes: Jsem šťastný, že žiji v dnešní době

„Vše se zlepšuje, česká věda se za posledních třicet let výrazně posunula – otevřeli jsme se světu, máme špičkové vybavení, nové ústavy. Jsem za to moc rád,“ říká v rozhovoru pro UK Forum biochemik a genetik Václav Pačes, který sice většinu profesního života působil na Akademii věd ČR, ale s Univerzitou Karlovou je po celou dobu v těsném kontaktu, vlastně již od dětství.

pdf | www

A / Věda a Výzkum – Časopis AV ČR

11. 3. 2021

Pe. Dráber, Pa. Dráber, D. Filipp: Téma „Alergie“

Pravděpodobně každý z nás zná ve svém okolí někoho, kdo trpí alergií, nejčastěji na pyl, roztoče, pšeničný lepek, mléko nebo třeba oříšky. Rodiče malých dětí se u svých potomků také setkávají s kožní alergií (objevuje se až u pětiny dětí do šesti let). Obecně se alergie definuje jako nepřiměřená reakce imunitního systému na různé látky z okolí, původně zcela neškodné. Říká se jim alergeny a obvykle jde o bílkoviny rostlinného nebo živočišného původu.

pdf | www

iDNES.cz

16. 8. 2020

D. Filipp: „Špína může být klíč k léčbě autoimunitních chorob“

Ochutnávání světa dětmi se ukazuje jako důležitá část evoluce. Písek v puse je spolu s mikroby v něm důležitý pro budování obranyschopnosti a může chránit před vznikem autoimunitních nemocí. „Ve střevech jsou miliardy důležitých bakterií. Určité mikroby mohou zabránit rozvoji cukrovky 1. typu nebo roztroušené sklerózy,“ říká šéf výzkumného týmu z Akademie věd imunobiolog Dominik Filipp.

pdf | www

TÝDEN – seriál Česká věda zblízka

22. 4. 2019

Pe. Dráber: Molekulární genetika

Časopis TÝDEN pokračuje v seriálu, v němž ve spolupráci s Akademií věd ČR představuje nejvýznamnější tuzemské vědce. V desátém dílu hovoří ředitel Ústavu molekulární genetiky PETR DRÁBER. „Intenzivně se věnujeme třeba genetickým modifikacím drůbeže. Dílčí genetické úpravy totiž mohou vést ke zkvalitnění produkce drůbežího masa, ale i k tomu, že drůbež bude rezistentní k infekcím, například viru ptačí chřipky.“

pdf

TÉMA

14. 6. 2019

P. Svoboda: Kdy vypneme vadné geny?

Epigenetika. Poměrně nový vědecký obor a hlavně termín, na který se odvolává spousta biologických, antropologických, sociologických, ale i psychologických studií. Zkoumá přenos informací mezi organismy z generace na generaci, avšak způsobem, kdy není informace uložena přímo v DNA (tím se zabývá genetika). „Spousta mechanismů, které se i v odborné literatuře označují za epigenetické, ve skutečnosti epigenetické vůbec nejsou,“ říká prof. Petr Svoboda (45), vedoucí oddělení epigenetických regulací z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.

pdf

Lidové noviny – Česká pozice

8. 9. 2018

L. Čermák: Změnou genů do doby Frankensteinů

Nikdo nezná opravdový potenciál metody CRISPR. Její použití ve výzkumu je revoluční, v medicíně však velkou neznámou. Pozměnit pár genů v Petriho misce je jako vylézt na Říp. Vyléčit člověka s cystickou fibrózou je let na Mars. Každý lék je třeba dopravit na místo určení a minimalizovat jeho vedlejší účinky. Na tom, aby se to povedlo, pracují tisíce laboratoří, a to ani nevíme, co se děje mimo obrazovky.

pdf

Video


Věda na Doma – Cyklus přednášek AV ČR

9. 4. 2020

M. Mrkáček, J. Pačes – Přednáška o DNA, RNA a detekci koronaviru (aneb od banánu k viru)

Rozhovor Aktuálně.cz

21. 7. 2020

J. Hejnar: Vyšlechtil geneticky upravenou slepici: Zora odolá viru, je to unikátní

Video IMG

18. 9. 2019

Databáze Zebrafish – Rybky Dánio pruhované

Česká věda – Cyklus AV ČR

22. 11. 2019

Z. Trachtulec: Co s námi bude? Mužská neplodnost

Videorozhovor iDNES

18. 8. 2019

P. Svoboda: Geneticky modifikovaní kozlové planetu neovládnou

Rozhovor v DVTV

6. 12. 2018

P. Svoboda – Vědec stvořil geneticky upravené děti. Nejsou to žádní Frankensteinové

Video IMG

26. 4. 2016

Jeden den na Ústavu molekulární genetiky

Audio


Věda na dosah – Podcast AV ČR

16. 2. 2021

Rozhovor s imunologem Václavem Hořejším o tom, proč a jak může Covid-19 zaútočit i na imunitní systém dosud zdravého mladého člověka.

Olinium – Podcast

12. 3. 2022

Rozhovor Olgy Ryparové s Petrem Svobodou o vědecké etice, falzifikaci výsledků a etických komisích na vědeckých institucích.

Fotogalerie


IMG na festivalu Týden Vědy a Techniky AV ČR

Expozice Fascinující genom …aneb jak rozsvítit rybu

Projekty


Projekt Bioskop

Laboratoř pro děti CEITEC na Masarykově univerzitě, Petr Svoboda je původním spoluautorem projektu a členem představenstva společnosti Bioskop. IMG vlastní registrovanou ochrannou známku Bioskop a doménu bioskop.cz.

Maskoti Bioskopu