V pražské Krči vzniklo další centrum pro excelentní výzkum

21. 1. 2014 IMG v médiích

Ve vědeckém areálu Akademie věd ČR v pražské Krči vzniklo další centrum pro excelentní výzkum. Zaměřuje se na takzvanou super-rezoluční mikroskopii.


Praha – Ve vědeckém areálu Akademie věd ČR v pražské Krči vzniklo další centrum pro excelentní výzkum. Zaměřuje se na takzvanou super-rezoluční mikroskopii. Ta umožní vědcům pozorovat co nejmenší detaily především v buňkách, než bylo dosud možné. Centrum, jež tvoří jedna laboratoř, funguje ode dneška v Ústavu molekulární genetiky AV ČR.

Díky vysokorozlišovacímu mikroskopu a jeho pomocným zařízením se vědci mohou dostat i ve světelné mikroskopii už na molekulární úroveň. Znamená to, že touto technikou jsou vidět některé velké molekuly, které předtím byly prakticky nepozorovatelné.

„Pro nás je velice důležité, abychom věděli, jak některé ‚molekulární stroječky‘, kterých je v buňce velké množství, opravdu vypadají, jak fungují a spolupracují s jinými nanostrukturami v buňce,“ řekl dnes Českému rozhlasu a ČTK ředitel ústavu Václav Hořejší. „Naše motivace je jako první na světě se dozvědět něco, co zatím ještě známé není,“ doplnil.

Ústav využije přístroj v základním výzkumu. Minimálně na rok ho má zapůjčen od firmy, která patří ke světové špičce ve vývoji a výrobě optických přístrojů. Podobná centra excelence, která firma financuje, jsou v Evropě tři. České bude čtvrté. Ústav za přístrojové vybavení centra firmě nic neplatí. Celková cena přístrojů v centru by na trhu dosahovala až 30 milionů korun.

Spolupráce předního vědeckého pracoviště s firmou je oboustranně výhodná. Téměř zadarmo se dostane ke špičkovým novým přístrojům, firma naopak získá zkušenosti s provozem.

„Jaká bude budoucnost centra a této přístrojové techniky, se v budoucnu ukáže. Co je dnes novinkou, může za rok dva rychle zastarat. I v tomto smyslu je to důležité, protože my se s těmito přístroji naučíme pracovat, a pak se rozhodneme, zda si přístroj koupíme a za jakých podmínek,“ dodal ředitel. Toto vybavení by mělo přispět k dalšímu rozvoji mikroskopického výzkumu v biologii v České republice.

Autor: ČTK

Kontakt:

Prof. RNDr. Václav Hořejší, CSc., Ústav molekulární genetiky AV ČR, v.v. i.,
tel.: 241 062 465, e-mail: vaclav.horejsi@img.cas.cz
osobní stránka: people.img.cas.cz/vaclav-horejsi

Původní článek na ceskenoviny.cz nebo také v pdf verzi.

Sdílet tento příspěvek