Laboratoř imunobiologie

Popularizace

A / Věda a Výzkum – Časopis AV ČR
Pe. Dráber, Pa. Dráber, D. Filipp: Téma „Alergie“ [pdf | www]

Pravděpodobně každý z nás zná ve svém okolí někoho, kdo trpí alergií, nejčastěji na pyl, roztoče, pšeničný lepek, mléko nebo třeba oříšky. Rodiče malých dětí se u svých potomků také setkávají s kožní alergií (objevuje se až u pětiny dětí do šesti let). Obecně se alergie definuje jako nepřiměřená reakce imunitního systému na různé látky z okolí, původně zcela neškodné. Říká se jim alergeny a obvykle jde o bílkoviny rostlinného nebo živočišného původu.

Článek iDnes
D. Filipp: Špína může být klíč k léčbě autoimunitních chorob, říká [pdf | www]

Ochutnávání světa dětmi se ukazuje jako důležitá část evoluce. Písek v puse je spolu s mikroby v něm důležitý pro budování obranyschopnosti a může chránit před vznikem autoimunitních nemocí. „Ve střevech jsou miliardy důležitých bakterií. Určité mikroby mohou zabránit rozvoji cukrovky 1. typu nebo roztroušené sklerózy,“ říká šéf výzkumného týmu z Akademie věd imunobiolog Dominik Filipp.

Česká televize – video ze slavnostního galavečera Česká hlava 2020

Odevzdávání ceny společnosti VEOLIA, ceny Doctorandus za přírodní vědy, Matouši Vobořilovi (PhD student v laboratoři D. Filippa) za práci publikovanou v časopise Nature Communications (2020) [www – relevantní video začína v čase 14:35].

Další informace o skupině